Εργαστήριο

Α' Εργαστήριο Φαρμακολογίας

Σκοπός του Α΄ Εργ Φαρμακολογίας είναι: η διδασκαλία σε προπτυχιακό, μεταπτυχιακό και σε δια βίου εκπαίδευσης επίπεδο στο αντικείμενο της Φαρμακολογίας και των επιμέρους κλάδων της, η παροχή υπηρεσιών σε επίπεδο συμβουλευτικό ή εργαστηριακό προς τις Κλινικές, η διεξαγωγή βασικής και εφαρμοσμένης Φαρμακολογικής έρευνας. Τα ερευνητικά ενδιαφέροντα του Εργαστηρίου εστιάζονται: (α) στην ομοιόσταση των μορίων του εξωκυττάριου χώρου, όπως κολλαγονούχες πρωτεΐνες, MMPs, GAGs και πρωτεογλυκάνες, σε συνάρτηση με φάρμακα ή αυξητικούς παράγοντες και κυτοκίνες,σε παθολογικές καταστάσεις του αναπνευστικού (πνευμονική ίνωση, πνευμονική υπέρταση, άσθμα, COPD, κλπ), και στη γήρανση του δέρματος. (β) στους μοριακούς μηχανισμούς δράσης αντιφλεγμονωδών ουσιών.

Ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας εγκρίθηκε από την Γ.Σ. της Ιατρικής Σχολής και από τη Σύγκλητο του Α.Π.Θ. το 2009. Για να δείτε τον ΕΚΛ πατείστε εδώ.

Καθηγητές

5. Τσαλίδου Μαρία

6. Τσικόπουλος Κωνσταντίνος

Ενδεικτικά ερευνητικά προγράμματα:

Rare diseases: Acute exacerbation of idiopathic pulmonary fibrosis: Mechanism and Biomarkers

Ερευνητικά ενδιαφέροντα:

Ομοιόσταση των μορίων του εξωκυττάριου χώρου, όπως κολλαγονούχες πρωτεΐνες, μεταλλοπρωτεάσες του συνδετικού ιστού, γλυκοζαμινογλυκάνες και πρωτεογλυκάνες, σε συνάρτηση με φάρμακα ή αυξητικούς παράγοντες και κυτοκίνες,σε παθολογικές καταστάσεις του αναπνευστικού (πνευμονική ίνωση, πνευμονική υπέρταση, άσθμα, χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια), και στη γήρανση του δέρματος. Φαρμακογονιδιωματική, Φαρμακογενετική, Φαρμακολογία της φλεγμονής

Κύριος εργαστηριακός εξοπλισμός:

Κυτταροκαλλιέργειες, αίθουσα πειραματοζώων, χειρουργείο μικρών ζώων, εξοπλισμός μοριακής φαρμακολογίας, εξοπλισμός πειραματικής φαρμακολογίας σε απομονωμένους ιστούς και για μελέτες μεταβολισμού μικρών ζώων

Διενεργούμενες εξετάσεις:

οχι

Συνεργασίες με τμήματα ΑΠΘ:

Εργαστήριο Ιστολογίας, Τμήμα Ιατρικής, Σ.Ε.Υ. Α.Π.Θ. 5η Χειρουργική Κλινική, Τμήμα Ιατρικής, Σ.Ε.Υ. Α.Π.Θ. Α΄ Ψυχιατρική Κλινική, Τμήμα Ιατρικής, Σ.Ε.Υ. Α.Π.Θ. Εργαστήριο Νανοτεχνολογίας, Τμήμα Φυσικής, Σ.Θ.Ε. Α.Π.Θ. Εργαστήριο Ηλεκτροακουστικής, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Π.Σ. Α.Π.Θ. Α' Ω.Ρ.Λ. Κλινική, ΑΧΕΠΑ, Τμήμα Ιατρικής, Σ.Ε.Υ. Α.Π.Θ.

Συνεργασίες με τμήματα εσωτερικού:

Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων Εργαστήριο Βιοχημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών

Συνεργασίες με τμήματα εξωτερικού:

1) University Hospital of Basel, Clinic of Pneumology and Laboratory of Pulmonary Cell Research. 2) Ludwig-Maximilians-University and Helmholtz Zentrum Munich, Institute of Lung Biology and Disease 3) EuroDURG 4) EACPT Educ 5) EMA, London

Γραμματεία Τμήματος Ιατρικής T.K. 54124 Θεσσαλονίκη

Το τμήμα Ιατρικής στα social networks.