Εργαστήριο

Εργαστήριο Γενικής Παθολογίας & Παθολογικής Ανατομικής

Το Εργαστήριο Γενικής Παθολογίας και Παθολογικής Ανατομικής του Τμήματος Ιατρικής Α.Π.Θ. προσφέρει ευρύ διδακτικό, διαγνωστικό και ερευνητικό έργο. Το διδακτικό έργο απευθύνεται στους προπτυχιακούς και τους μεταπτυχιακούς φοιτητές/φοιτήτριες των Τμημάτων Ιατρικής και Οδοντιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας Α.Π.Θ., σε φοιτητές/φοιτήτριες του προγράμματος Erasmus, σε ειδικευόμενους ιατρούς (παθολογοανατόμους, κυτταρολόγους, καθώς και ιατρούς άλλων ειδικοτήτων με ενδιαφέρον στην κλινικοπαθολογοανατομική συσχέτιση), σε υποψήφιους διδάκτορες, σε προπτυχιακούς φοιτητές/φοιτήτριες της Νοσηλευτικής Υπηρεσίας των νοσοκομείων ΑΧΕΠΑ και Ιπποκρατείου, καθώς και σε μεταπτυχιακούς φοιτητές/φοιτήτριες άλλων Σχολών. Το διαγνωστικό και το ερευνητικό έργο του Εργαστηρίου μας αναλύονται κατωτέρω (βλ. Ερευνητικά ενδιαφέροντα και Διενεργούμενες εξετάσεις).

Στο διδακτικό έργο του Εργαστηρίου μας συμμετέχουν:
Μέλη ΔΕΠ Τμήματος Ιατρικής:
Πρόδρομος Χυτίρογλου, Καθηγητής
Βασιλική Κωτούλα-Δημητριάδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια
Τριανταφυλλιά Κολέτσα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια
Αγγελική Χέβα, Επίκουρη Καθηγήτρια
Κυριάκος Χατζόπουλος, Επίκουρος Καθηγητής

Ομότιμοι και αφυπηρετήσαντες Καθηγητές:
Γεώργιος Καρκαβέλας, Ομότιμος Καθηγητής
Ελένη Βρεττού, Ομότιμη Καθηγήτρια
Βαλεντίνη Τζιούφα, Ομότιμη Καθηγήτρια
Ιωάννης Κωστόπουλος, Ομότιμος Καθηγητής
Θωμάς Ζαραμπούκας, Αναπληρωτής Καθηγητής

Ιατροί ΕΣΥ:
Γεωργία Καραγιαννοπούλου, Διευθύντρια
Ελένη Διονυσοπούλου, Διευθύντρια
Γεωργία Ράπτου, Επιμελήτρια Α
Γεώργιος Πετράκης, Επιμελητής Β

Ιατροί-Επιστημονικοί Συνεργάτες
Παυλίνα Παντελίδου, Υποψήφια Διδάκτωρ Α.Π.Θ.
Αλέξανδρος Ηλιάδης, Υποψήφιος Διδάκτωρ Α.Π.Θ.
Σωτήρης Σωτηρίου, Υποψήφιος Διδάκτωρ Α.Π.Θ.

Μέλη ΕΔΙΠ και ΕΤΕΠ
Σωτηρία Αγγελοδήμου-Αναστασίου, ΕΔΙΠ
Γεωργία Ιωσηφίδου, ΕΔΙΠ
Μάρθα Αβραμίδου, ΕΤΕΠ

Μεταπτυχιακά μαθήματα:

Ερευνητικά ενδιαφέροντα:

Αιτιοπαθογένεση και μορφολογία (μακροσκοπική και μικροσκοπική) νοσημάτων όλων των συστημάτων του οργανισμού. Κλινικοπαθολογοανατομική συσχέτιση. Διερεύνηση προγνωστικών και προβλεπτικών δεικτών σε διάφορα νοσήματα. Μοριακή παθογένεση καρκίνου. Μοριακοί δείκτες και γονοτυπική διερεύνηση όγκων. Μεταφραστική έρευνα στον καρκίνο. Τα μέλη Δ.Ε.Π. και οι γιατροί Ε.Σ.Υ. του Εργαστηρίου μας έχουν ιδιαίτερη ερευνητική εμπειρία σε εξειδικευμένους τομείς της Παθολογικής Ανατομικής, όπως: μηχανισμοί φλεγμονής, καρκινογένεση, χρόνια ηπατικά νοσήματα, αιματολογικά νεοπλάσματα, καρκίνος πεπτικού συστήματος, παθήσεις μαστού και ωοθηκών, νεφρίτιδες, καθώς και παθήσεις περιφερικών νεύρων και σκελετικών μυών. Μεθοδολογία: ιστολογική εξέταση, ιστοχημεία, ανοσοϊστοχημεία, ανοσοφθορισμός, συνεστιακή μικροσκοπία (confocal microscopy), κατασκευή μικροσυστοιχιών ιστών (TMAs), υβριδισμός in situ, φθορίζων υβριδισμός in situ (FISH), διερεύνηση αλλαγών DNA/RNA σε εκχυλίσματα από βιοψίες και παρασκευάσματα με μεθόδους βασισμένες στην PCR, σχεδιασμός και διεκπεραίωση πρωτοκόλλων αλληλούχησης επόμενης γενιάς (NGS).

Κύριος εργαστηριακός εξοπλισμός:

Οργανωμένα διαγνωστικά και ερευνητικά τμήματα Ιστοπαθολογίας, Κυτταρολογίας, Ιστοχημείας, Ανοσοϊστοχημείας, Ανοσοφθορισμού, Μοριακής Ιστοπαθολογίας και Συνεστιακής Μικροσκοπίας.

Διενεργούμενες εξετάσεις:

Ιστολογικές εξετάσεις σε βιοψίες και χειρουργικά παρακευάσματα ασθενών του ΠΓΝΘ ΑΧΕΠΑ. Συμβουλευτικές ιστολογικές εξετάσεις σε βιοψίες και χειρουργικά παρασκευάσματα από άλλα εργαστήρια και κλινικές. Κυτταρολογικές εξετάσεις ΠΓΝΘ ΑΧΕΠΑ και άλλων νοσοκομείων. Ανοσοϊστοχημικές εξετάσεις. Μοριακές εξετάσεις (μέθοδοι FISH και με βάση την PCR). Νεκροτομικές εξετάσεις.

Συνεργασίες με τμήματα ΑΠΘ:

Α’ Παθολογική Κλινική, A’ Προπαιδευτική Παθολογική Κλινική, Δ’ Παθολογική Κλινική, Α’ Καρδιολογική Κλινική, Α’ Δερματολογική Κλινική, Β’ Δερματολογική Κλινική, Β’ Ορθοπαιδική Κλινική, Γ’ Ορθοπαιδική Κλινική, Πανεπιστημιακή Πνευμονολογική Κλινική, Κλινική Παθολογικής Ογκολογίας, Α’ ΩΡΛ Κλινική, Β’ ΩΡΛ Κλινική, Πανεπιστημιακή Κλινική Στοματικής-Γναθοπροσωπικής Χειρουργικής, A’ Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική, Β’ Χειρουργική Κλινική, Καρδιοθωρακοχειρουργική Κλινική, Κλινική Πλαστικής Χειρουργικής, Β’ Κλινική Χειρουργικής Παίδων, Χημικό Τμήμα.

Συνεργασίες με τμήματα εσωτερικού:

Ελληνική Συνεργαζόμενη Ογκολογική Ομάδα (HeCOG), Ινστιτούτο Πληροφορικής και Τηλεματικής του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕTΑ), Εθνικό Δίκτυο Ιατρικής Ακριβείας στην Ογκολογία (ΕΚΕΤΑ), Εταιρεία Παθολόγων-Ογκολόγων Ελλάδας (ΕΟΠΕ), Greek National Registry for Childhood Hematological Malignancies and Solid Tumors (NARECHEM-ST).

Συνεργασίες με τμήματα εξωτερικού:

International Liver Pathology Study Group, European Organization for Research and Treatment of Cancer-Cutaneous Lymphoma Task Force, International Splenic Lymphoma Group, Department. of Pathology, Lyon-Sud Hospital Centre Pierre Bénite (France).

Μέλη

Ονοματεπώνυμο Βαθμίδαφθίνουσα ταξινόμηση Επικοινωνία
Κυριάκος Χατζόπουλος Επίκουρος Καθηγητής kchatzop@auth.gr
2310999223