Γραμματεία

Γραμματεία ΠΜΣ «Κλινική και Βιομηχανική Φαρμακολογία - Κλινική Τοξικολογία»

Τα Εργαστήρια Κλινικής Φαρμακολογίας και Ιατροδικαστικής Τοξικολογίας, του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ σχεδίασαν και προσφέρουν ένα καινοτόμο, διεπιστημονικό και τεχνοκρατικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών υψηλού επιπέδου και απαιτήσεων με τίτλο: «Κλινική & Βιομηχανική Φαρμακολογία - Κλινική Τοξικολογία».

Το Π.Μ.Σ. απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) με τίτλο «Κλινική και Βιομηχανική Φαρμακολογία - Κλινική Τοξικολογία», στις εξής ειδικεύσεις:
  1. Κλινική Φαρμακολογία και Φαρμακευτική Ιατρική
  2. Βιομηχανική Φαρμακολογία
  3. Κλινική Τοξικολογία
Διδάσκεται από καθηγητές του Τμήματος Ιατρικής του ΑΠΘ και άλλων Α.Ε.Ι./Τ.Ε.Ι., στελέχη του Ε.Ο.Φ. & του Ε.Μ.Α. και εξειδικευμένους επιστήμονες της φαρμακοβιομηχανίας. Απευθύνεται σε απόφοιτους Α.Ε.Ι./Τ.Ε.Ι. με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την Κλινική Φαρμακολογία, την Κλινική Τοξικολογία και λοιπούς επιστήμονες που δραστηριοποιούνται στο χώρο του φαρμάκου.

Διαδικασία επιλογής: Αίτηση & Συνέντευξη.
Έναρξη μαθημάτων: Οκτώβριος.

Διεύθυνση