Γραμματεία

Γραμματεία ΠΜΣ «Τεχνικές εξωσωματικής Κυκλοφορίας-Τεχνολογία Συσκευών Καρδιοχειρουργικής» (ανενεργό)

Αντικείμενο-Σκοπός του ΠΜΣ: Η παροχή υψηλού επιπέδου επιστημονικής κατάρτισης σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο σε ότι αφορά την λειτουργία της μηχανής εξωσωματικής κυκλοφορίας αλλά και την λειτουργία άλλων συσκευών που χρησιμοποιούνται στην Καρδιοχειρουργική. Τέτοιες συσκευές είναι ο ενδοαορτικός ασκός, το ECMO, οι συσκευές υποβοήθησης της αριστεράς κοιλίας κ.α. Το πρόγραμμα έρχεται να καλύψει το κενό εκπαίδευσης στα αντίστοιχα πεδία, καθώς, μέχρι σήμερα, ακόμη και οι ασκούντες το επάγγελμα τεχνικοί εξωσωματικής κυκλοφορίας δεν ακολουθούν στη χώρα μας κάποιο διαβαθμισμένο πρόγραμμα εκπαίδευσης.

Το πρόγραμμα αυτό είναι πλέον ανενεργό και δε δέχεται νέους φοιτητές. Παραμένει η Γραμματεία του μόνο για την αποφοίτηση και των τελευταίων φοιτητών του και την έκδοση πιστοποιητικών των φοιτητών και αποφοίτων του.

Διεύθυνση

Κτίριο ΚΕΔΙΠ Ιατρικής - Ισόγειο