9η Επιστημονική Συνάντηση Παιδιάτρων -Καρδιολόγων

7/12/2019

Location:

Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α), ΑΠΘ, Θεσσαλονίκη

Σε μια όμορφη και χριστουγεννιάτικη Θεσσαλονίκη για 9η συνεχή χρονιά θα συναντηθούμε για Θέματα Παιδιατρικής Καρδιολογίας. Δύο ξεχωριστές ειδικότητες της Ιατρικής, με δεδομένη όμως και αναγκαία τη συνεργασία τους, θα συνυπάρξουν για άλλη μία φορά στα προβλήματα της παιδικής καρδιάς.

Φέτος, σε ένα πολύ ενδιαφέρον Στρογγυλό Τραπέζι, θα συζητηθεί ο ανοικτός αρτηριακός πόρος, μια θεωρητικά απλή συγγενής καρδιοπάθεια στη διάγνωση και θεραπεία της, που όμως κρύβει πολύπλοκους παθοφυσιολογικούς μηχανισμούς στα νεογνά με αποτέλεσμα να ανατρέπονται πολλά από τα σημερινά δεδομένα της αντιμετώπισής του.

Συγχρόνως, καταξιωμένοι αλλά και νέοι ομιλητές θα μας παρουσιάσουν τις τελευταίες εξελίξεις αλλά και πρακτικά θέματα που καθημερινά προβληματίζουν στην Παιδιατρική Καρδιολογία.

Με ιδιαίτερη χαρά και τιμή θα σας καλωσορίσουμε και φέτος στην καθιερωμένη συνάντησή μας στη γιορτινή Θεσσαλονίκη.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς,
Ανδρέας Γιαννόπουλος
Αναπληρωτής Καθηγητής Παιδιατρικής - Παιδιατρικής Καρδιολογίας Α.Π.Θ Παιδοκαρδιολογικό Β’ Πανεπιστημιακής Παιδιατρικής Κλινικής Π.Γ.Ν.Θ. «ΑΧΕΠΑ»