Current contraceptive awareness and use in Greek dental school students.

ΤίτλοςCurrent contraceptive awareness and use in Greek dental school students.
Year of Publication2009
AuthorsDinas, K., Ahiropoulos V., Mavromatidis G., Chatzipantelis E., Zepiridis L., Theodoridis T., Gkoutzioulis F., Delkos D., & Rousso D.
JournalJ Womens Health (Larchmt)
Volume18
Issue3
Pagination387-91
Date Published2009 Mar
ISSN1931-843X
Λέξεις κλειδιάAdult, Condoms, Contraception Behavior, Contraceptive Agents, Female, Female, Greece, Health Knowledge, Attitudes, Practice, Humans, Personal Satisfaction, Questionnaires, Sex Education, Sexual Partners, Students, Dental, Young Adult

AIMS: We conducted a pilot study in female dental school students in Northern Greece in order to assess their awareness and practice of contraception.METHODS: The study population consisted of 88 female graduating students of the dental school. A self-administered, anonymous questionnaire was designed to explore students' awareness and use of contraceptive methods.RESULTS: Condoms were the most widely used contraceptive method (they were used by 52.3% of the students); 20.5% of the students were using condoms in alternation or together with coitus interruptus, and 6.8% were using only coitus interruptus. The oral contraceptive pill (OC) was used as the only contraceptive method by 4.5% of the students and in combination with condoms by 9.1% of them. The majority (53.4%) considered condoms as the most effective contraceptive method; 9.1% of the students answered "sterilization" and the same percentage stated "intrauterine contraceptive device (IUD)." Overall, 20.5% of the students believed that the OC increases the risk of cancer, and 36.4% did not know if there is an association between OC use and risk of cancer. Among students not using OC, the respective percentages were 23.7% and 42.1%. among the students, 59.1% had asked their gynecologist about contraception. The contraceptive method used and the perception regarding the most effective contraceptive method did not differ significantly between those who had consulted their gynecologist and those who had not.CONCLUSIONS: Dental school students in Greece appear to have inaccurate knowledge on important contraceptive issues, and this is reflected in their contraceptive practices. There is a pressing need to provide scientifically based sexual education if we are to avoid unwanted pregnancies.

DOI10.1089/jwh.2008.0832
Alternate JournalJ Womens Health (Larchmt)
PubMed ID19281322

Γραμματεία Τμήματος Ιατρικής T.K. 54124 Θεσσαλονίκη

Το τμήμα Ιατρικής στα social networks.