Εργαστήριο

Α΄ Εργαστήριο Ιατρικής Βιολογίας-Γενετικής

Το Α΄ Εργαστήριο Ιατρικής Βιολογίας-Γενετικής βρίσκεται στο ισόγειο του κτιρίου του Τομέα Βιολογικών Επιστημών και Προληπτικής Ιατρικής του Ιατρικού Τμήματος (Είσοδος 4). Εκτείνεται σε τρεις πτέρυγες, όπου ασκούνται οι φοιτητές και πραγματοποιείται έρευνα στα πεδία μοριακής βιολογίας, μοριακής γενετικής, κλασικής και μοριακής κυτταρογενετικής. Στελεχώνεται από πέντε μέλη ΔΕΠ, ένα συνεργαζόμενο μέλος ΔΕΠ και ένα μέλος Ε.ΔΙ.Π.
Ο ρόλος του Εργαστηρίου είναι διδακτικός και ερευνητικός. Τα μέλη ΔΕΠ διδάσκουν με διαλέξεις αμφιθεάτρου και συντονίζουν την εκπόνηση εργαστηριακών και φροντιστηριακών ασκήσεων στο πλαίσιο των υποχρεωτικών μαθημάτων Ιατρική Βιολογία (Χειμερινό εξάμηνο, Α’) και Ιατρική Γενετική (Εαρινό εξάμηνο, Δ’), τα οποία διδάσκονται στους φοιτητές του Ιατρικού και Οδοντιατρικού Τμήματος, καθώς και των επιλεγόμενων μαθημάτων Συμβουλευτική Γενετική (Εαρινό εξάμηνο, ΣΤ’) και Κλινική Γενετική (Χειμερινό εξάμηνο, Θ’). Όλα τα μέλη ΔΕΠ του Εργαστηρίου διδάσκουν σε Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Ιατρικής, άλλων Τμημάτων του ΑΠΘ και λοιπών Πανεπιστημίων της ημεδαπής. Στο εργαστήριο εκπονούνται προπτυχιακές, μεταπτυχιακές και διδακτορικές διατριβές, καθώς και μεταδιδακτορική έρευνα.
Το Εργαστήριο υλοποιεί ερευνητικά πρωτόκολλα στα πεδία της μοριακής βιολογίας, μοριακής γενετικής, και κυτταρογενετικής και συμμετέχει σε διεθνείς ερευνητικές κοινοπραξίες.

Ενδεικτικά ερευνητικά προγράμματα:

• "Προληπτική Ιατρική – Εργαστηριακή διάγνωση κληρονομικών παθήσεων"
  • Πρόγραμμα ΘΑΛΗΣ - Thessaloniki Eye Study: Μελέτη της 10ετούς επίπτωσης του γλαυκώματος και της ηλικιακής εκφύλισης της ωχράς κηλίδας (2012-2015)
  • Πρόγραμμα ΘΑΛΗΣ – Πολυεπίπεδη εκτίμηση βιολογικών αποτελεσμάτων ηλεκτρομαγνητικών πεδίων (2012-2015)
  • Διερεύνηση του επιπολασμού των ανθρώπινων θηλωματοιών (HPV) στη στοματική κοιλότητα και το στοματοφάρυγγα σε Ελληνικό πληθυσμό
  • Γενετική βάση της Ρευματοειδούς Αρθρίτιδας: Τί γνωρίζουμε και νέοι γενετικοί στόχοι (2013-2014)
  • Μελέτη γενετικής συσχέτισης του μονοπατιού του NLRP3 φλεγμονοσώματος με το Σακχαρώδη Διαβήτη Τύπου 2 και τη διαβητική νεφροπάθεια (2013-2015)
  • Μελέτη γονιδιωματικής κλίμακας (GWAS) της γενετικής βάσης της Μυασθένειας στον Ελληνικό και Κυπριακό πληθυσμό  (2015-2017)
  • Μελέτη της γενετικής βάσης της μετα-μεταγραφικής ρύθμισης του ABCA1 από τα miR-33a/b σε ασθενείς με Σακχαρώδη Διαβήτη Τύπου 2 και ασυνήθιστα υψηλή HDL (2016-2017)

Ερευνητικά ενδιαφέροντα:

Κυτταρογενετική μελέτη τοξικών παραγόντων, μοριακή μελέτη κληρονομικών διαταραχών και γενετικών νοσημάτων, βιοχημική μελέτη δεικτών νεοπλασίας, μοριακή γενετική μελέτη πολυπαραγοντικών νοσημάτων (αυτοάνοσα, νευροεκφυλιστικά, νευροαναπτυξιακά, μεταβολικά, καρκίνος)

Κύριος εργαστηριακός εξοπλισμός: