Πρόγραμμα σπουδών

ΠΜΣ "Θεραπευτικές Επιλογές και Διαχείριση Επειγουσών Αγγειοχειρουργικών Παθήσεων"

Η συνεχής εξέλιξη της επιστημονικής γνώσης και η αλματώδης ανάπτυξη της τεχνολογίας επιφέρουν σημαντικές αλλαγές στη διαγνωστική προσέγγιση και τις θεραπευτικές τεχνικές των αγγειακών παθήσεων και το γνωστικό αντικείμενο του ΠΜΣ αφορά στην επικαιροποίηση της γνώσης και την ανάπτυξη της έρευνας στους τομείς της διάγνωσης και θεραπείας των ασθενών με επείγοντα αγγειακά προβλήματα, συμπεριλαμβανομένων και των σύγχρονων ενδαγγειακών τεχνικών. Σκοπός του ΠΜΣ είναι η παροχή υψηλού επιστημονικού επιπέδου θεωρητικών γνώσεων αλλά και πρακτικών κλινικών δεξιοτήτων που θα καταστήσουν τους αποφοίτους μας ικανούς να παρέχουν με επάρκεια τις γνώσεις τους και να αντεπεξέλθουν με επιτυχία στις κλινικές προκλήσεις της διαχείρισης των ασθενών με επείγοντα αγγειοχειρουργικά προβλήματα που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν ως επιστήμονες υγείας στα νοσηλευτικά κέντρα της χώρας αλλά και του εξωτερικού. Επιπλέον, το ΠΜΣ αποσκοπεί στην ακαδημαϊκή κατάρτιση των μεταπτυχιακών φοιτητών του, ώστε αφενός να αποκτήσουν βασικές ερευνητικές και διδακτικές δεξιότητες και αφετέρου, για όσους το επιθυμούν, να αποκτήσουν το απαραίτητο υπόβαθρο για διδακτορική έρευνα και σπουδές. Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να αναζητήσετε στον ιστότοπο του μεταπτυχιακού www.mscvascularemergencies.med.auth.gr ή να επικοινωνήσετε με τη γραμματεία στο τηλέφωνο +30 2310999339 ή να μας στείλετε email στη διεύθυνση pmsi@med.auth.gr.

Tab group 1