Κλινική

Β' Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική

Πανεπιστημιακή χειρουργική κλινική με 35 κλίνες ασθενών που εκπαιδεύει προπτυχιακούς φοιτητές στη Χειρουργική Ι (ΣΤ΄ΕΞΑΜ), Χειρουργική ΙΙ (Ζ΄ΕΞΑΜ) και Χειρουργική Ι (ΙΑ΄ΕΞΑΜ) και ειδικευόμενους χειρουργικής. Διαθέτει Εργαστήριο Επιστημονικής Έρευνας και Πειραματικής Χειρουργικής, όπου εκπονούνται διδακτορικές διατριβές βασισμένες σε πειραματικές μελέτες.

Ερευνητικά ενδιαφέροντα:

Επιπλεγμένες ενδοκοιλιακές λοιμώξεις, πειραματική πρόκληση κίρρωσης σε επίμυες, πειραματική παγκρεατίτιδα σε επίμυες, αναστομώσεις παχέος εντέρου σε επίμυες, αντισυμφυτικοί παράγοντες, πειραματικό πνευμοπεριτόναιο, βιοαποδομούμενες μεμβράνες, αντικαρκινικά φάρμακα

Κύριος εργαστηριακός εξοπλισμός:

Αίθουσες αναπαραγωγής, εκτροφής και καραντίνας πειραματοζώων, διάφορες συσκευές (PCR, σπεκτροφωτόμετρο, Φυγόκεντροι, CO2 insuflator, ηλεκτροφόρησης DNA & πρωτεϊνών), αίθουσες πειραματικών χειρουργείων, εργαλεία μικροχειρουργικής κ.α.

Διενεργούμενες εξετάσεις:

Μόνο σε ερευνητικό επίπεδο

Συνεργασίες με τμήματα ΑΠΘ:

Εργαστήρια Ιστολογίας, Φαρμακολογίας, Παθολογικής Ανατομικής, Βιοχημείας ΑΠΘ, Εργαστήριο Αιματολογίας Β' Παθολογικής Κλινικής ΑΠΘ, Τμήμα Χημείας ΑΠΘ

Συνεργασίες με τμήματα εσωτερικού:

Εργαστήριο Ιστοπαθολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Εργαστήρια Μικροβιολογικό και Παθολογοανατομικό Ιπποκρατείου

Συνεργασίες με τμήματα εξωτερικού:

Μέλη

Ονοματεπώνυμο Βαθμίδα Επικοινωνία