Εργαστήριο

Εργαστήριο Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας, Γενικής Ιατρικής και Έρευνας Υπηρεσιών Υγείας

Εργαστήριο Κλινικής Φαρμακολογίας

Το Β΄ Εργαστήριο Φαρμακολογίας, έχει μετονομαστεί σε Εργαστήριο Κλινικής Φαρμακολογίας. ΦΕΚ 3990/14-12-2016 τεύχος Β΄. Ο προσανατολισμός του είναι η έρευνα, ανάπτυξη και διδασκαλια της Κλινικής Φαρμακολογίας, της ορθολογικής συνταγογράφισης και εξατομίκευσης της φαρμακευτικής αγωγής.

Α' Εργαστήριο Φαρμακολογίας

Σκοπός του Α΄ Εργ Φαρμακολογίας είναι: η διδασκαλία σε προπτυχιακό, μεταπτυχιακό και σε δια βίου εκπαίδευσης επίπεδο στο αντικείμενο της Φαρμακολογίας και των επιμέρους κλάδων της, η παροχή υπηρεσιών σε επίπεδο συμβουλευτικό ή εργαστηριακό προς τις Κλινικές, η διεξαγωγή βασικής και εφαρμοσμένης Φαρμακολογικής έρευνας.

Εργαστήριο Φυσιολογίας

Το Εργαστήριο ασχολείται με τη διδασκαλία της Φυσιολογίας, ενώ τα σύγχρονα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται: στις νευροεπιστήμες ( Ανάλυση ΗΕΓ καταγραφών, άνοια, μελέτη των μηχανισμών νευροπροστασίας και της συμπεριφοράς σε πειραματικό μοντέλο περιγεννητικής ασφυξίας, μελέτη του νευροπροστατευτικού ρόλου των ενδογενών κανναβινοειδών στο ΚΝΣ, εφαρμογή πειραματικών μοντέλων πολλαπλής σκλήρυνσης, επιληψίας και μελέτη της κινητικής συμπεριφοράς των επιμύων σε διάφορα στάδια ανάπτυξης, φυσιολογία της βάδισης) ,στη φυσιολογία του κυκλοφορικού συστήματος με ιδιαίτερη έμφαση στην καρδιαγγεια

Εργαστήριο Ιστολογίας-Εμβρυολογίας

Εργαστήριο Μικροβιολογίας (Π.Γ.Ν.Θ. ΑΧΕΠΑ)

Β' Εργαστήριο Μικροβιολογίας

Α' Εργαστήριο Μικροβιολογίας

Εργαστήριο Γενικής Παθολογίας & Παθολογικής Ανατομικής

Το Εργαστήριο Γενικής Παθολογίας και Παθολογικής Ανατομικής του Τμήματος Ιατρικής Α.Π.Θ. προσφέρει ευρύ διδακτικό, διαγνωστικό και ερευνητικό έργο.

Εργαστήριο Ακτινοθεραπευτικής Ογκολογίας

Σελίδες